JAK FOTIT DĚTI?


Protože mám s focením dětí za tu dobu, co fotím, celkem velké zkušenosti, rozhodla jsem se o ně s vámi podělit. Než jsem na všechny tyhle body přišla, trvalo to poměrně dlouhou dobu, tak využijte toho že se teď všechno můžete dovědět na jednom místě. Pevně věřím ,že vám to aspoň trochu pomůže dostat se ve focení na vyšší úroveň.

dívka s kvítky
dívka držící lucernu

1. TECHNIKA, NASTAVENÍ A VYBAVENÍ NEJSOU DŮLEŽITÉ

Nemáte v ruce manuální nastavení? Zapomeňte na něj a přepněte klidně na automat. Určitě na manuál a se super technikou uděláte skvělé fotky, ale rodičům dětí je to jedno. Pro ně jsou důležité krásné momenty, které jim připomenou, jak jejich děti byly divoké a bláznivé. Odsuňte techniku a perfektní expozici až na druhé místo. Věřte kontinuálnímu zaostřování, automatickému ISO, či rovnou plnému automatu.


2. FOŤTE VŠECHNO, VŠUDE A POŘÁD

Palte to tam! Na focení s dětmi máte jen omezený čas, většinou nechtějí spolupracovat a nic je nebaví déle než 15 minut. Nenechte si uniknout skvělý moment tím, že budete mít foťák jen na krku a přemýšlet o místě, kompozici a nebo se snažit si dítě naaranžovat do nějaké pózy. A také se nesnažte se všechno organizovat a rozdávat příkazy, prostě se přizpůsobte tomu, co chtějí děti. Bude je to bavit! A vy přece chcete, aby je to bavilo co nejdéle.


podzimní portrét dívky
dívka s plyšovým medvídkem

3.) BUĎTE TAKY DÍTĚ

Snižte se na jejich úroveň. A tím zrovna nemyslím, že se máte taky šťourat v nose. Prostě se s nimi bavte, mluvte na ně, vyluzujte zvuky, přilákejte pozornost. Prdění pusou většinou zabere.


4.) POUŽIJTE POMOCNÍKY

To, že chtějí rodiče nechat nafotit svoje děti, neznamená, že nechcou být na fotkách taky. Spolupracujte s nimi, použijte je jako takové ozvláštnění fotky. Fotky přes rameno rodiče jsou opravdu kouzelné a dítě se ani nemusí dívat do foťáku.

rodinná fotografie
rodinná fotografie

5.) "SÝR"

Neopakujte po dobu celého focení "sýr". Dětem si mění nálada každou chvilku, to k dětem prostě patří. Snažte se zachytit i jinou náladu než smích. Nebuďte zaměření jen na obličej. Zaměřte se i na detaily - ruce, nohy, nebo vyfoťte dítě zezadu. Ten moment, když ho vyfotíte při doskoku do kaluže, je lepší, než vyjmenovat všechny druhy sýra.


6.) NECHTE DĚTI, AŤ SI ZVYKNOU NA FOŤÁK

Máte naplánované focení dětí? Poproste rodiče, ať ho párkrát vyfotí. Dítě si tak zvykne na to, že ho někdo fotí a bude se chovat více přirozeně. Jen si vzpomeňte jak se chováte vy, když vám někdo míří foťákem do obličeje. Chováte se přirozeně?

rodinná fotografie
rodinná fotografie
rodinná fotografie