5 VĚCÍ, CO POTŘEBUJE KAŽDÝ FOTOGRAF

výbava fotografa

Někdy prohlížím na netu e-shopy s objektivy nebo novými těly, aby mi zjednodušily práci. Jenže většinou jsou to úplně jiné a o dost levnější věci, které mi tu práci opravdu usnadní. Několik takových věcí sem vypíšu a všem vřele doporučuji si tuhle výbavičku pořídit, pokud tak již dříve neučinil.


POWERBANKA

Představte si, že máte domluvené focení na zakázku někde uprostřed ničeho, kde prostě jen tak nepotkáte budovu, ve které byste si mohli dobít mobil, když by bylo potřeba. Pak si při čekání na klientku zahrajete nějakou hru, na chvíli zapnete data a....sakra! Mobil máte téměř vybitý ještě předtím, než někdo vůbec dorazil. A to může být trochu problém. Těmto a podobným problémům se dá předejít. Stačí mít powebanku pořád u sebe. Dnes pořídíte všechny možné powerbanky, které vám nabijí nejen mobil a tablet, ale klidně i notebook, outdoorovou kamerku a tak dále.


FILTRY

Jsou chvíle, kdy si říkáte, že filtry nepotřebujete, ale věřte mi, že někdy přijde ta chvíle, kdy se vám budou hodit a vy je prostě nebudete mít. Vřele doporučuji polarizační filtr, který odstraní odlesky a odrazy a stojí jen pár stovek. Pokud používáte více objektivů s různými průměry, doporučuji koupit filtry v té největší velikosti, co máte a k tomu dokoupit přechodové redukční kroužky, díky kterým můžete použít ten samý filtr jak na větší, tak i na menší objektiv a nemusíte tak utrácet peníze za stejné filtry různé velikosti.


EXTRENÍ DISK NA ZÁLOHU

Používám foťák, který má jen jeden slot na SD kartu, takže nemůžu fotit a zároveň fotky ukládat ještě na druhou kartu, abych je měla zálohované, kdyby se něco náhodou stalo. Proto používám na zálohu dat externí disk. Je výhoda, že má vlastní baterii, takže nepotřebuji nabíječku. A to nejlepší? Má čtečku na SD karty, takže stačí ve volné chvíli vložit SD kartu z foťáku do disku a ten si sám data stáhne. Pokud náhodou utopíte foťák, máte fotky stále na disku. Nicméně ale nedoporučuji skákat do bazénu s foťákem na krku a diskem v kapse.


POUZDRO

Časem se vám v batohu začne hromadit všemožné harampádí jako filtry, kabely, nabíječky, baterky a další kopa věcí. Když potřebujete stáhnout fotky, neradi zjistíte, že jste kabel nechali doma, nebo se vám ztratil "někde po cestě". Abyste se tomuhle vyhnuli, je nejlepší mít nějaký ten "futrál na bordel". Na internetu seženete spoustu dobrých a kvalitních pouzder (PeakDesign, F-Stop, Lowepro..), do kterých si můžete přehledně schovat všechno to harampádí, co se vám válelo v batohu a když budete příště něco hledat, budete přesně vědět, kam sáhnout.