JAK FOTIT ZVÍŘÁTKA?


Než se vrhneme na samotné focení, měli bychom si prvně vůbec říct, čím, kde a jak vůbec chceme fotit. Pro začátek doporučuji hledat inspiraci ve fotkách zkušených fotografů. Nemůžete však čekat, že stejné snímky, které shlédnete, si přinesete na kartě svého fotoaparátu hned z prvních fotovýprav.

Doporučuji se držet základního pravidla: Špatná fotka není neúspěch. Je to zdroj důležitých poznatků, díky kterým zjistíte, kde děláte chyby a co můžete pro příště vylepšit. Kdo se bude tímto pravidlem řídit, posune se dál a pěkně uvidí, že výsledky jsou lepší a lepší.

JAKOU TECHNIKU FOCENÍ ZVOLIT?

Obecně by se dalo říct, že vyfotit zvířátko jde i mobilem. Ale zkoušeli jste takto vyfotit sýkorku sedící vysoko na větvi? Určitě to půjde, ale bude to výsledek, který očekáváte? Asi úplně ne.

pták
sýkorka

A teď trošku čísel, kterým se nikdy při výběru techniky nevyhnete. Když mluvíme právě o ptáčcích velikosti vrabce nebo sýkory, je vhodné mít fotoaparát s objektivem s velkou výslednou ohniskovou vzdáleností. Existuje jedno pravidlo, kterým se řídím: Na každý 1 metr vzdálenosti je potřeba 100 mm ohniskové vzdáleností objektivu. To znamená, že například s 200 mm výsledným ohniskem získáte kvalitní fotku malého ptáčka na vzdálenost 2 metry.

KAM JÍT FOTIT?

Pro začátek bych vám radila si naplánovat výlet s fotoaparátem do zoologické zahrady. Zvířátka zde jsou téměř na dosah a nechají se vyfotit i při činnostech, které tak často ve volné přírodě neuvidíte.
Má nejoblíbenější místa jsou zlínská Zoo Lešná, kde najdete opravdu spoustu krásných zvířat, a také Podzámecká zahrada v Kroměříži, kde můžete spatřit vznešené pávy procházející se přímo kolem Vás.

Samozřejmě na těchto místech bývá obvykle spousta lidí, takže jestli jste spíše člověk, co upřednostňuje tichou procházku do přírody, popadněte foťák do ruky a běžte s radostí fotit. A jestli máte kamaráda, či známého, který má domácího mazlíčka, je to jen další plus pro vás. Zkuste z nich nachvíli udělat Vaše osobní modely. Můžu potvrdit, že při takovém focení bude opravdu spousta zábavy.

Peťa se psem na mostě
jezevčík

Modelka: Peťa Halouzková a její jezevčík Ťapa.

Peťa

JAK TEDY FOTIT?

Odpověď na to kam jít a čím fotit již znáte, ale ještě jsme se nedostali k tomu hlavnímu - jak správně nastavit Váš fotoaparát, aby ty fotky byly v závěru pěkně barevné a ostré. Ať už fotíte cokoliv, měli byste znát a ovládat základní parametry. Těmi jsou expoziční čas, clona, ISO a korekce expozice. Určitě na 1/100 sekundy nebudete fotit letícího ptáka, stejně jako na 1/2000 nebudete fotit stojící osobu.ZÁVĚR

Teď už víte čím, kde a jak fotit zvířátka. To je vše, co ze základů potřebujete vědět. Tak na co ještě čekáte? Popadněte foťák a šup za zvířátky!